Stručnim i edukativnim tesktovima na našem blogu, pružamo podršku roditeljima tokom kampanje UNICEF-a Svaki trenutak je važan.
Sve bebe se rađaju sa približno istim brojem neurona – oko 10 miliona njih. Međutim, ono što pravi razliku, jeste način i broj sinapsi tj. veza koje se stvore među neuronima. Svaki nadražaj, svaka interakcija sa roditeljem, bilo to milovanje, gugutanje i “pričanje”, dojenje, hranjenje, pesmica koju mama otpeva detetu ili knjiga koju pročita tata su iskustva koja stvaraju nove sinapse. Svaki trenutak, doživljaj i pažnja koje roditelji posvete detetu su važni, jer su kao hrana za njegov mozak. Što je više prijatnih iskustava – više sinapsi će se stvarati, a mozak deteta će biti razvijeniji i veći.
Sa druge strane, kada je beba uznemirena, u strahu, kada plače, nivo hormona stresa- kortizola, preplavi njen mozak i svu svoju energiju dete mora da uloži u to da se umiri, umesto da uči. Mogućnost samoregulacije kod beba je još uvek nerazvijena i tu im je potrebna naša pomoć. Svaka beba će najbrže naučiti da se umiri u toplom zagrljaju roditelja, koji blagovremeno i nežno reaguje na njen plač.
Nošenje beba u marami
Nošenje deteta (na rukama, u marami ili drugoj platnenoj nosiljci) je savršen način da dete ostane smireno i sretno, a roditelji dobijaju mogućnost interakcije sa svojim detetom. Roditelji će se češće obraćati bebi jer je ona stalno pred njima. Njihovo lice je bebi sve vreme vizuelno dostupno, što je izuzetan stimulator. Beba neprekidno uči od promenljivih izraza lica, neverbalne komunikacije, kontakta očima i različitih tonova glasa. Takođe, roditelj koji koristi marame je više usmeren na svoje dete te lakše uči o njegovim promenljivim potrebama i kako na njih može što potpunije odgovoriti, što ga čini sigurnijim i samopouzdanijim. Kroz zajedničke aktivnosti, bilo šetnje i igre, ili obavljanje kućnih poslova, roditelj i dete su u neprekidnom kontaktu, jačajući međusobnu ljubav, povezanost i poverenje.
Masaža beba
Istraživanja su pokazala da je potreba za nežnim dodirom kod beba primarna i podjednako jaka i važna kao i potreba za hranom i negom. Dodir je prvi jezik koji beba razume, još iz perioda kada je bila u maminom stomaku.
Masaža za bebe deluje višestruko stimulativno na njih: podstiče rad organa za varenje i krvotok, razvoj mišića i rast, a bebe stiču svest o sopstvenom telu. Takođe, kroz nežnu masažu pospešuje se proces “bondinga” i povezivanja između roditelja i bebe. Ostvarujući kontakt očima, verbalnom i neverbalnom komunikacijom, stvaraju se atmosfera i osećaji koji promovišu ljubav, poštovanje, sigurnost i poverenje.
Uloga tate
Roditeljska toplina i emocionalna usklađenost, pre svega majke, sa detetom su neophodni. Ipak, i prisustvo tate je izuzetno značajno. Odnos koji tata ostvari sa detetom imaće dubok uticaj na detetovo emotivno, socijalno i fizičko zdravlje i razvoj.
Uloga očeva u podizanju dece se u zadnjim decenimama vidno promenila. Očevi su angažovaniji i prisutniji u dečijim životima.
Istina je da je beba u prvim mesecima izuzetno vezana i zavisna od majke, posebno ukoliko je isključivo dojena. Stoga, neki očevi stiču utisak da su “po strani” i da neće ostvariti toliko blizak odnos sa svojom bebom. Međutim, mnogo je aktivnosti koje mogu da se urade kako biste se povezali sa bebom ali i pomogli svoj ženi. Presvlačenje, kupanje, nošenje bebe u marami tokom obavljanja kupovine ili izvođenje u šetnju. Što je beba veća, lista aktivnosti je duža. Čitanje knjiga je aktivnost koju mnogi očevi i deca vole. Kroz čitanje, njihov vokabular će biti raznovrsniji i bogatiji, a ljubav prema knjigama će ih pratiti čitavog života.
Svesnim i emotivnim prisustvom i angažovanjem oko deteta u prvim godinama, roditelji stvaraju podsticajno okruženje i omogućavaju detetov rast i uspešan celoviti razvoj. Takođe, razvijaju odnos koji će i njima i detetu biti izvor celoživotnog poverenja.
Znajući bitnost formativnog perioda prve tri godine bebinog života, roditelji trebaju da ih iskoriste što potpunije, osiguravajući detetu stimulativnu i emotivno toplu atmosferu punu ljubavi, poverenja i poštovanja. Rana iskustva koje dete doživi imaju presudan uticaj na formiranje detetove slike o sebi, o svojoj porodici, svetu u kojem živi, o drugim ljudima i odnosima sa njima. Pružajući svom detetu bezuslovnu ljubav, svoju pažnju i vreme, roditelji u detetu neguju osećaj pripadnosti i voljenosti. Imajući to iskustvo već u sebi, deca će istim poštovanjem i ljubavlju uzvratiti.
Danijela Birta Čkonjevid, savetnica za dojenje
Kroz višegodišnju realizaciju besplatnih radionica roditeljstva, Zabavni park Starli u saradnji sa Danijelom Birtom Čkonjević upoznaje trudnice, mame i tate sa temama – Nošenje bebe – marame i druge nosiljke, Moderne platnene pelene – bespelenaštvo, Dojenje – zdravlje i radost za bebu i mamu i Četvrti trimestar – period zbližavanja.
Svi (budući) roditelji su dobrodošli da nam se pridruže tokom radionica roditeljstva koje održavamo više puta godišnje, a termine najavljujemo na našem sajtu i Fejsbuk stranici.